İSTANBUL TÜRK MÜZİĞİ GÜNLERİ
                           
04.03.2011

Y.Doç. Dr. Göktan AY'ın, "10. İstanbul Türk Müziği Günleri, 10.Yil Kültür ve Sanat Ödülleri Tören ve Konseri" Açılış Konuşması;

Saygıdeğer Misafirlerimiz;
Bir Ulus- Devlet olarak Türkiye'de, çağdaş bir Türk Müziğini geliştirmek, ulusal amaçlarımızın bir gereği olduğu gibi, Atatürk'ün de en büyük önem ve öncelik verdiği bir direktif ve özlemi idi.
Biz, İstanbul'da, değişik semtlerde faaliyet gösteren Dernek ve Vakıflarca oluşturulan, sivil toplum birimi "Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi- Müzdak olarak, 10 yıldır, "Istanbul Türk Müziği Günleri" ile alanında özgün,disiplinli,milli, kurallı, düzgün, kaliteli bir programı yürütmeye çalışıyoruz.
Yüce ulusumuza karsı, yaşamsal nitelikte, görev ve sorumluluklar yüklenmiş olan; yükseköğretim kurumları, müzik dernek ve vakıfları özel müzik okulları ve özellikle yönetim ve Medya'da görevli aydınlarımız ile bütün vatandaşlarımızın, Türk ulusal Müziğine karşı olan görevlerini yerine getirmekteki sorumluluk ve başarılarını, sürekli olarak, gözden geçirmeleri gerektiğine de inanıyoruz.

Çünkü; ülkemizde müziğe, folklora ve özellikle çalgı eğitimine gösterilen talebe bakıldığında; sadece İstanbul'da faaliyet gösteren dernekler, vakıflar, özel dershaneler, halk eğitimler, gençlik merkezleri ve belediyelerdeki halk oyunları ve müzik (çalgi- topluluk) kurslarına katılanların sayısı dikkate alındığında büyük bir güce ulaşıldığı görülmektedir.

Bu nedenle ülkemizde SANATI, MİLLİ KÜLTÜRÜ, MİLLİ MUSİKİYİ, FOLKLOR DEĞERLERİNİ korumak, gelişmesine imkan sağlamak, sadece bakanlıklara, belediyelere, mütevazi bütçeleriyle dernek ve vakıflara değil; televole kültürüne prim vermeyen, sponsor olmayan, destek sağlamayan özel kuruluşlara ve iş adamlarına da düşmektedir.
Önümüzdeki yıllarda bu amaca uygun kişi ve kurumların artacağına, bizimle birlikte, sessiz çoğunluğun sesi olacağına inanıyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Yrd.Doç.Dr. Göktan AY/İTÜ TMDK Öğretim Üyesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tel: 0212 275 69 65
Fax: 0212 288 48 74 Gsm: 0532 447 14 02
Web:http://web.itu.edu.tr/~ayg/index.html
e-mail: goktan.ay@mynet.com
Ortaklar cad. Akıncıbayırı Sk. No: 30/15 34387 Mecidiyeköy/İstanbul