Cuma Yarım

Resume (CV)

 

DERSLER

 

Görüşme gün ve saatleri

 

Tezleri için benimle çalışmak isteyen arkadaşlara:

Tez çalışması için öğrenci aramıyorum. Tez çalışması için KOMANDO arıyorum. Komando yatmaz, uyumaz, yemez, içmez, hastalanmaz; her zaman ve her yerde görev için hazırdır.

 

Benimle çalışmak isteyen arkadaşların, tezi resmen alma aşamasından en az bir dönem önce benimle konuşmaları gerekmektedir. Bu dönem içerisinde gösterecekleri performansa göre, durum resmileştirilecektir. Böylece çalışmayıp yatan arkadaşların dönem kaybı olmaksızın başka bir öğretim üyesiyle çalışma yapmaları mümkün olabilecektir.

 

Benimle bitirme teziniz konusunda çalışmaya karar verirseniz lütfen önce çalışmak istediğiniz konuyu, ve bu konuda yapmak istediğiniz işi belirleyiniz. “Ne iş olsa yaparım” türü yaklaşımlarla yapılan çalışmalarda başarı şansı olmadığını düşünüyorum. Bu konu ve yapmak istediğiniz iş hakkında kütüphane ve internet aracılığıyla bir ön araştırma yapınız. Bu konuda bulduklarınızı bir iki sayfa halinde bana iletiniz. Konudan bir şey öğrenebileceğimi görürsem, fakültede istediğiniz konuda çalışan başka bir öğretim üyesi yoksa ve

 

1.      Mazeretli bir hafta, mazeretsiz iki gün’den fazla ve bir dönem içerisinde en fazla iki defa ortadan yok olmayacaksanız (Mazeretinizi benim beğenmem gerekiyor),

2.      Günde en az iki saatinizi çalışmanıza ayıracaksanız,

3.      Üç sevgilinizden (kız/erkek arkadaşı kastetmiyorum) ikisini bırakırsanız,

 

beraber çalışabiliriz. Yukarıdaki üç maddeden ilk iki tanesini dönem içerisinde, üçüncüsünü dönem başında yerine getirmeyen/getiremeyen arkadaşların başka biriyle çalışmaları gerekmektedir. Kendilerine şimdiden hayatta başarılar dilerim.

 

Zorlanmadan, yata yata yaptığınız bir çalışmadan pek hayır gelmeyeceğini düşünüyorum. Hangi konuyu seçerseniz seçin bir an gelecek ve zorlanacaksınız. Böyle bir durumda istemediğiniz bir konuyu çalışıyorsanız ya “Lanet olsun!” der ve konunun da, bitirmenin de, okulun da, bölümün de, danışmanın da, mesleğin de peşini bırakırsınız ya da çerden çöpten tezinizi hazırlar, teslim eder ve sizdeki kopyalarını uçak bile yapmadan, kağıt toplama kutusuna bile layık görmeyerek çöpe atacak duruma gelirsiniz. İstediğiniz, sevdiğiniz bir konuda ise böyle şeyleri hissettiğiniz anlar olsa bile sonra toparlanır işinize tekrar dört elle sarılırsınız.

 

Sevdiğiniz ve hakkında bir tez hazırlamanız gereken bir konuda daha işe başlarken bir araştırma yapmıyor, yapacak enerjiyi, şevki bulamıyorsanız, biraz zaman harcayıp, bir şeyler okuyup, araştırma yapıp bir sayfada özetlemiyorsanız “Bu konuyu seviyorum, istiyorum” demenizin bir anlamı olmadığını; bu konu hakkındaki sevgi ve merakınızın “akademik” değil, “popüler” nitelik taşımakta olduğunu düşünüyorum (laf olsun, tez dolsun). Popüler meraka sahip kişi çeşitli yayın organlarında sevdiği (ya da bence “sevdiğini sandığı”) konuyla ilgili bir haberle karşılaşınca dört gözle izler, sonra hayatın akışına kendini kaptırarak geçer gider. Akademik meraka sahip kişi ise ilgili olduğu konuyu, konunun dayandığı temel yasalardan başlayarak anlamaya, kavramaya, bu konudaki bilgi birikimine katkıda bulunmaya, bir şeyler üretmeye çalışır. Şimdiye kadar konu üzerinde binlerce insan çalışmış olduğu için oluşturulmuş olan bilgiyi anlamak, kavramak için gerekecek olan emeği, çabayı, zamanı harcamaya hazırdır. Yukarıdaki kurallar, merakı “akademik” nitelikte olanları diğerlerinden ayıklamak için konulmuşlardır.

 

Herhangi bir nedenle benden referans yazısı isteyen arkadaşlara:

Benden aldığınız derslerden AA almış iseniz, doldurmamı istediğiniz referans yazısını kendiniz yazıp bana gönderiniz. Ben üzerinde biraz çalışır size geri gönderirim. Beğenirseniz imzalarım. Verdiğim derslerden AA’dan daha düşük not almış iseniz, AA’dan daha düşük not almanıza neden olan ödev, kısa sınav ve finalleri mühendise yakışır bir şekilde hazırlayıp tekrar getiriniz. Sonra AA almış olan arkadaşlarınız gibi referans yazısını kendiniz yazıp bana gönderiniz. Bu işi şimdiye kadar üç kişi yapmış ve referanslarını kapmışlardır. Kendilerine madalya takmak, kendilerinden imza almak, yüzlerini Dünya gözüyle bir kere görüp, lütfederlerse onlarla konuşmak isteyenler benimle irtibata geçebilirler.

 

Referans yazısında iyi şeyler yoksa o yazı işinize yaramaz. Sizler için referans yazılarında iyi şeyler yazmak istiyorum. Ama bunu hak etmelisiniz. Şimdi ya da bir zamanlar bölüm öğrencisi olmanız (500-600 kişi) ya da benim yardımcı olmaya çalıştığım dersi almanız (200’ü geçmiştir. Ama bazıları birkaç kez ders aldı ya da almak zorunda kaldı, dolayısıyla birbirinden farklı öğrenci sayısının 100 civarında olduğunu sanıyorum) ne yazık ki yetmiyor. Sizi bu yüzlerce kişiden ayıran bir şeyleri bulup, düşünüp referans belgesine bunları yazmam gerektiğini düşünüyorum. AA dışında not alan arkadaşlar için bu koşul, eksik bıraktıkları konuları tamamlamaları koşuludur. Size uysa da durum budur, uymasa da budur.

 

Hazır referans yazılarının bile okunup değiştirilmesi için epey zaman harcamam gerekmektedir. Bu nedenle İngilizce istenen referans yazıları iki, Türkçe istenen referans yazıları ise bir hafta sonra teslim edilecektir. İşini son güne bırakıp da referans için gelen arkadaşlar için benim işimi gücümü bırakıp onların işi için zaman ayırmam gerekiyor. Kendilerinin plansız davranışları, kendi planlarımı alt üst etmeme neden olmaktadır.

 

Bu kuralları keyfimden ya da sadistliğimden dolayı değil, karşılaştığım ama olmaması gerektiğini düşündüğüm davranışlar nedeniyle koymak zorunda kalıyorum.

 

(NOT: UUBF-L’ye “İşimi son güne bıraktım. Ben bir eşşeğim. Bir daha işimi asla son güne bırakmayacağım.” mesajını adınız ve soyadınızla beraber yollarsanız yukarıda yazdığımdan daha kısa zamanda (en az 2 gün sonrasına) referansınızı hazırlayabilirim.)

 

Saygılarımla,

 

Cuma Yarım.