İTÜ BLOG
Alt text
İTÜ Ders Seçim Rehberi 2020 Güz

1) KONTROL

İlk önce sisteminizin sorunsuz çalıştığını kontrol edin.

 • http://www.sis.itu.edu.tr/ den, sol üstten sisteme giriş e tıklayın.
 • Kullanıcı adınız, okulun size kayıt olurken vermiş olduğu soyadınızdan oluşan bir şey (kullanıcıadı@itu.edu.tr ise sizin mail adresiniz).

  Şifreniz (eğer değiştirmediyseniz) okulun size girişte mailinizle verdiği şifre.

  Pininiz doğum tarihinizdir GGAAYY (ÖRN: 17 Haziran 1996 ise pin: 060395). Eğer pininizi 3 kere yanlış girerseniz bloke olur o yüzden ders seçiminden önce sisteme giriş yapıp kontrol ediniz. Doğum tarihiniz hata veriyorsa 123456'yı deneyin ancak yine kabul etmiyorsa veya bloke ederseniz pin talep sayfasından blokeyi kaldırmanız gerekecektir.

  Pin blok kaldırmak için: http://www.sis.itu.edu.tr/EkYazilimlar/PinTalep/

  Sisteme girdiğinizde, çıkış yapmak için sağ üstten çıkışa tıklayın her zaman. Ders seçiminden önce kesinlikle tekrar giriş yapıp kontrol edin, bazen kendiliğinden kilitlenebiliyor.

  2) DERS PLANI

 • Almanız gereken dersler listesi burada mevcut.
 • Bu dönem açılan derslere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Derslerin yer bilgilerinde med, mkb, inb, isb gibi kısaltmalar yazar. Bunlar binaların kısaltması olup, açılımlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Program hazırlarken derslerin ön şartlarına dikkat ediniz; burada mevcut.
 • İlk önce ders programınızı oluşturun. ITU Takipçi veya ITU Scheduler kullanabilirsiniz, kolaylık açısından.

  Seçmiş olduğunuz derslerin CRN lerini bir kâğıda not edin (CRN: dersin kodu olan 5 basamaklı sayı)

  Her ders için, alternatif bir CRN daha yazın kâğıdınıza. Eğer kontenjan dolarsa, seçtiğiniz dersi alamazsınız. Bu yüzden yedek CRN ler lazım.

  3) SEÇİM ZAMANI

 • Güncel ders seçim tarih-saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.
 • DERS SEÇİMİNDEN ÖNCEKİ AKŞAM, DERSLERİ VE CRN LERİNİ VE HANGİ SINIFTA NE KADAR KONTENJAN KALDIĞINI TEKRAR KONTROL EDİN BURADAN
 • Ders seçim saatinizden en az 15dk önce sisteme girin.

 • http://www.sis.itu.edu.tr/ den, sol üstten sisteme giriş e tıklayın.
 • Sistem boşta durunca sizi otomatik dışarı atacaktır, bunu engellemek için 2-3dk da bir sayfayı yenileyebilirsiniz.

  Sisteme girince: öğrenci servisi>kayıt menüsü>ders ekle-çıkar> dönem seçin (2019-2020 Güz öğretimi, zaten bir tane bu olur). Bu sayfa yalnızca belirtilen ders seçim saatlerinde açık olur.

  Tam belirtilen saatte sayfaya girince aşağıdaki ekran gelecek karşınıza, gördüğünüz kutucuklara CRN lerinizi yazacaksınız. Her kutucuğa bir CRN.

 • Submit Changes dedikten sonra karşınıza böyle bir ekran gelecek.
 • Eğer bir derste, **Web Kaydı Oldu** yazmıyorsa; o dersi alamamışsınız demektir. Yani aşağıdaki kutucuklara, elinizde bulunan o ders için alternatif CRN yi yazıp submit e tıklayacaksınız.

  CRN lerin girildiği sayfanın simülasyonu burada mevcut :)

  Alamadığınız dersler için; sistem tüm öğrencilere yeniden açılacaktır. Bu sürede, yetersiz gelen dersler için kontenjan artırımı yapılacak olup sis.itu.edu.tr den ne zaman ve ne kadar yapılacağı duyurulacaktır. İstediğiniz derste kontenjan artarsa, sisteme giriş yapıp o dersi alabilirsiniz.

  2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren lisans programlarına kayıtlı öğrenciler, Lisans Akademik Takviminde belirtilen derslerden birisini bırakıp bir başka derse yazılma (add-drop) işlemi ile bir dersten tümüyle çekilme işlemini Danışman Onayı olmadan yapacaklardır.

  İhtiyaç olursa, danışman hocanızı öğrenmek için:

  Sis.itu.edu.tr ye giriş yaptıktan sonra, öğrenci servisi>danışman menüsü>danışman bilgisi

  Post By Oğuz Durgun, 0 comments itü