PostgreSQL ile Programlama

PostgreSQL ile Programlama, PostgreSQL veritabanına C, PHP ve Python programlama dilleri kullanılarak nasıl bağlanılacağı hakkında incelemede bulunan oldukça kapsamlı bir kitap projesidir.

Kitap içerisinde herbir arayüz, kendi başlığı altında tanıtım uygulamaları ve sağladığı kütüphane fonksiyonları ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. İncelenen arayüzler tarafından sağlanan fonksiyonlar için bölüm sonlarında örnekler yer almaktadır. Yazılacak programlarda güvenlik konusu hakkında ayrı bir bölüm altında bahsedilmiştir. İlgili arayüzler hakkında sık karşılaşılan problemler bölümünde bir çok problem uygulamalı olarak ele alınmıştır.


Yasal Uyarı

Bu kitabın, PostgreSQL ile Programlama, telif hakkı © 2006 Volkan YAZICI'ya aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.1 ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu lisansın bir kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html adresinde bulabilirsiniz.

Bu belgedeki bilgilerin kullanımından doğacak sorumluluklar, ve olası zararlardan belge yazarı sorumlu tutulamaz. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayana aittir.

Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim bir ticarî isim yada kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.


İçindekiler

I. Hakkında
II. Sürümler
III. Yapılacaklar
IV. Destek Olun
 
A. Teşekkürler

I. Hakkında [Y, A]

PostgreSQL ile Programlama, ilk olarak, PostgreSQL hakkında yayınlanacak bir kitabın programlama kısmı olarak düşünülmüştü. Fakat yaşanan aksiliklerden ötürü kitabın diğer bölümleri tamamlanamayıp, kitap bir türlü baskıya hazır hale getirilemedi. Kitabın yazımında herhangi bir ticari kaygı güdülmediğinden ötürü, ben de kendime ait bu bölümü GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında ücretsiz olarak yayınlama kararı aldım.

Proje, başka bir kitabın parçası olarak düşünüldüğünden, okuyucunun da kolaylıkla fark edebileceği gibi hitap edişlerde ve olmayan bölümlere referanslarda bazen komik durumlar ortaya çıkabiliyor. Fakat bu ufak sorunların böyle büyük bir projeye gölge düşüremeyeceği ve zamanla giderileceği görüşündeyim.

II. Sürümler [Y, A]

Proje, sürümler halinde, her seferinde yeni özellikler ve düzeltmeler ile yayınlanmaktadır. Aşağıdaki tablodan sürüm tarih ve notlarına ulaşabilirsiniz.

Sürüm Notlar
2006-02-14 Yenilikler:
  • Kabarık bir yapılacaklar listesi ile ilk yayın.
Dosya Boyutu: 1.2M
MD5 İmzası: 138d08ca335e2161d1030cc2495b273a

III. Yapılacaklar [Y, A]

Kitap için planlanan ekleme ve düzeltmelerin bir listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Zaman içinde bu listedeki elemanların yukarıdaki sürüm notları arasında yerini alması, bu özelliklerin gerçekleştirildiği anlamına gelecektir.

Konu Açıklama
İzolasyon seviyeleri PostgreSQL izolasyon seviyeleri ve bunların arayüzler ile ilişkisi hakkında ayrıntılı bir bölüm eklenecek.
PHP (PDO) ve PostgreSQL PHP Data Objects (PDO) eklentisinin PostgreSQL ile kullanımı hakkında bahsedilip bir kaç örnek ile açıklamada bulunulacak.
Bozuk referans bağlantıları Kitabın olmayan bölümlerine olan referanslar temizlenip, gerekirse ilgili konular hakkında ayrıca açıklamada bulunulacak.
Durum çalışmaları Veritabanı ve programlama arayüzünü konu alan durum çalışmaları gerçekleştirilecek.
Güvenli programlama Doğa üstü güvenli programlama yeteneklerime ek olarak, aklı selim başka birinin bu bölüme el atması gerekmekte.
Tanıtım uygulamaları geliştirilecek Tanıtım uygulamaları, konu üstüne daha bilgi verici bir yapıya kavuşturulup, içerikleri zenginleştirilecek.

IV. Destek Olun [Y, A]

PostgreSQL ile Programlama, ücretsiz olarak geliştirilip dağıtıldığından siz de kitabın gelişimine ya da yazara destekte bulunabilirsiniz.

Kitap için gerçekleştireceğiniz katkılarda yapmanız gerekenler oldukça basit: Eklenmesini, düzeltilmesini istediğiniz herhangi bir konu hakkında direk yazar ile bağlantı kurup bunun yapılacaklar listesine alınmasını sağlayabilirsiniz.

Kitabın yazarı olarak halen lisans öğrenimimi devam ettirdiğimden zaman buldukça PostgreSQL ve veritabanları ile uğraşıyorum. PostgreSQL için yazdığım yamalar, PostgreSQL ile ilgili programlara bulunduğum katkılar ve bu kitap bahsi geçen bu uğraşının somut kesimini oluşturuyor. Siz de aşağıdaki yollardan biri ile bazı ihtiyaçlarımı finanse edebilir, böylece bu tür çalışmaların devamlılığını sağlayabilirsiniz.

(Banka hesap numarası ya da ev adresi için e-posta ile bana ulaşmanız yeterli.)

Güzel kız arkadaşları ile tanışmamın, ilgi alanlarım üzerinde kayda değer logaritmik bir başarım artışına yol açtığına da hatırlatmak isterim. ;)

A. Teşekkürler [Y, A]

teşekkür ederim.