Prof. Dr. Tuncay TaymazKimdir?    PDF

 

Prof. Dr. Tuncay Taymaz, (d. 1964) Türk bilim adamıı, akademisyen ve jeofizik - sismoloji profesörüdür.

1985 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki (KTÜ) lisans öğrenimini onur derecesi alarak tamamladı. 1986 yılında 1416 sayılı kanun kapsamında Milli Eğitim Bakanlığından kazandığı devlet bursuyla Nisan 1987 – Ekim 1990 döneminde Cambridge Üniversitesi’nden (İngiltere) doktora ünvanını aldıktan sonra aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. 1991 yılı sonunda Türkiye’ye dönen Dr. Taymaz, Ocak 1992’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu ve doçent ünvanını Ekim 1993 döneminde aldı. 1993 yılında askerlik görevini tamamlayan Taymaz, 1993-1996 yılları arasında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Aralık 1999 döneminde 35 yaşında profesör olan Tuncay Taymaz, 2003-2005 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi Rektör danışmanlığı yapmıştır.

Akademik hayatı boyunca uluslararası yayınları ile dikkat çeken, birçok ödül ve bursla onurlandırılan Profesör Taymaz’ın, uluslararası nitelikli dergilerde yayınlanmış bilimsel makaleleri ve kitapları bulunmaktadır. İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan, uluslararası sempozyumlar ve çalıştaylar düzenleyen Profesör Taymaz, birçok uluslararası ISI dergilerinde hakemlik yapmaktadır ve başlıca Aktif Tektonik, Deprem Sismolojisi ve Sismotektonik, Jeofizik, Jeodinamik, Deprem Kaynak ve Tsunami Oluşum Mekanizmaları, Hesaplamalı Sismoloji, 3-Boyutlu Tam Dalga Biçimi Tomografisi vb konularında aktif olarak çalışmaktadır.

Profesör Taymaz, 1994 yılında Yer Bilimleri (Jeofizik ve Sismoloji) alanında TÜBİTAK BİLİM TEŞVİK ÖDÜLÜ aldı. 1998-1999 yıllarında Almanya'nın saygın bilim araştırma kurumlarından Alexander von Humboldt (AvH) Foundation Research Fellowship bilim araştırma ödülünü ve bursununun sahibi oldu ve araştırmalarını Albert Einstein Science Park - GeoForschungsZentrum (Potsdam) laboratuvarlarında sürdürdü. Profesör Taymaz, izleyen yıllarda bilimsel üretkenliğiyle takdir görerek aynı ödülü 2006 ve 2014 yıllarında tekrar aldı. Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) düzenlediği Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı'nın TÜBA-GEBİP 2001 Yılı Seçkin Genç Bilimci Ödülü ve Bursları’nın sahipleri arasında da yer alan Profesör Taymaz’ın Life Member of Cambridge Philosophical Society (Cantab) ve “Affiliated Member of Incorporated Research Institutions on Seismology (IRIS, U.S.A) meslek birliklerinde yaşamboyu üyelikleri bulunmaktadır.

Şubat 2017’den bu yana T.C. Başbakanlık AFAD Deprem Danışma Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Tuncay Taymaz, halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir ve Beyza Taymaz ile evlidir.

Home
Google Scholar

Prof.Dr. Tuncay Taymaz
Istanbul Teknik ÜniversitesiMaden Fakültesi
Jeofizik Mühendisliği Bölümü
MaslakSariyer 34469, Istanbul – Türkiye

E   taymaz@itu.edu.tr - ttaymaz@gmail.com
P  +90 212 - 285 62 45
F  +90 212 - 285 62 01
U  http://web.itu.edu.tr/~taymaz