Samet Demir

ITU Bilişim Enstitüsü · 2. Kat, 210 No'lu Oda samet.demir[AT]be.itu.edu.tr

Merhaba ben Samet Demir (Büyük ihtimal zaten biliyorsunuz.). Bir tanıtım sayfasına yılladır gerek duymadım, çünkü hazırlamaya üşendim (oysaki toplam 15 dakika sürüyor bkz: bootstrap). Okul içinde beni arayanların bulabilmesi ve bir iki web sayfası için backlink gereksinimim sebebiyle sonunda bu sayfayı hazırladım. Eee neler yapabiliyorsun diye soran olursa; Sistem yöneticisi olabilirim, Sıfırdan süper bilgisayarlar kurabilirim, Web tasarlayabilirim, Web kodlayabilirim, Fotograf çekebilirim, Virgülden sonra büyük harfle başlayabilirim, Oldukça iyi Python, Fortran ve C yazabilirim, Java yazamıyorum diye yalan söyleyebilirim, CUDA C yazabilirim, OpenCL henüz yazamam, Matlab Octave falan yazabilirim ama yazmam, Yapay zeka uygulamaları yapabilirim, Epey güzel optimizasyon kodları yazabilirim, Bunları parallel yapabilirim(MPI,OpenMP,OpenACC,CUDA), Yapmayabilirim de söz veremem ama verirsem tutarım. Dreamcast ve Orjinal Xbox severim (hala ikisini de her hafta açar oynarım), seveni de severim. Fotograf çekmeyi severim. Sony A6000 kullanıcısıyım, memnunum, daha fazla lensim olsa daha mutlu olurum. Manjaro Linux kullanırım, Enstitüde Molekülleri oradan oraya gezdirirken beni bulabilirsiniz.

Not: Açıkcası bu ve bu tip sayfalarda şunları şunları yapabiliyorum demek (ayrıca site başlığına iş ünvanını koymak vs.) oldukça itici geliyor bana fakat maalesef google seo algoritmaları ve işimin getirdiği gereklilikler beni bu sayfayı hazırlamaya itti. Bana ulaşmak daha kolay oldu, iyi oldu.

Deneyim

Ziyaretci Arastirmaci

Stanford Universitesi - SLAC

Burada Prof. Johannes Voss ve Prof. Alan C. Luntz ile birlikte katihal piller uzerine calismaktayim, ileride buraya daha fazla detay gelebilir.

Ocak 2020 - Devam ediyor

Araştırma Görevlisi

Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik

Temel Bilişim Yazılımları
Object Oriented Programming
Parallel and Distributed Computing 1
Parallel and Distributed Computing 2
          derslerinde asistanlık yaparım. Değişebilir bunlar dönem dönem.
HBM serverlarının Sistem Kurulumları ve Sistem Yöneticiliği
Mars Hesaplama Kümesinin Kurulumu ve Sistem Yöneticiliği
ve daha bir sürü şey.. (Dersliklerdeki projeksiyonları da tavana ben sabitledim, çok önemli)

Ekim 2015 - Devam ediyor

Yazılım Geliştirme

UHeM

Burada bir müddet çalıştım, çalıştığım süre içerisinde UHeM'in şu an hizmette olan web sitesini tasarladım ve geliştirdim. Ayrıca PRACE projelerine bir çok alanda yazılım katkısı yaptım. PRACE web sitesi zor durumlara düştüğünde server tabanlı çözümler ürettim. UHeM'i severim, onlar da beni sever.

2015

Yazılım Geliştirme ve Uygulama

Tübitak 1001 Projesi

Hocam Doç. Dr. Adem TEKIN ile birlikte bir projede kristal yapı tahmin algoritması geliştirdik ve uyguladık. Hala da bu konuda çalışmalarımız son hızla devam etmekte, yakında oldukça iyi projeler yine bu sayfada yer alabilir.

2013 - 2015

Geçmiş

Çeşit Çeşit Firma ve Kişisel Deneyim

İlk web sitemi yaptığım 12 yaşımdan (2000, emulatör ve rom indirme sitesiydi) ve ilk sattığım web sitesi (2001, bir bilgisayar firmasının tanıtım sitesiydi sanırsam) çeşit çeşit firmalarda web geliştiriciliği, görüntü işleme ve makine öğrenmesi konularında çalıştım. Özel sektörün bana uygun olmadığını çalıştığım her saatte hissettim. Bir çok web sitesi kurup google reklamlarından aylık oldukça yüksek gelirlere ulaştım fakat bunun da bana göre olmadığını anladım.

2000 - 2013

Eğitim

İstanbul Teknik Üniversitesi

Doktora
Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik
2016 - Devam Ediyor

İstanbul Teknik Üniversitesi

Yüksek Lisans
Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik
2013 - 2016

İstanbul Teknik Üniversitesi

Lisans
Fizik Mühendisliği
2007 - 2012

Uğraşılar

Dörtyaprak

Ailesel Satış Platformu
Dortyaprak.com sitesinde web tasarım ve geliştirme yapıyorum. Sitede ve sosyal medyada yayınlanan fotoğrafları çekiyorum. Site SEO ayarlamalarıyla haşır neşirim. Bu kişisel sayfayı bile SEO için backlink olsun diye yaptım. Başka amacım yok.

Uçbirim

Linux ve Yazılım ile İlgili Platform
Ucbirim.com sitesinde linux, yazılım ve günlük teknolojik problemler hakkında kısa ve basit yazılar yazmayı hedefledim. Çok severek hazırladığım bir site olsa da zaman darlığı ve sürekli olarak akademik işlerle uğraşmamdan dolayı vakit ayıramıyorum. Umarım ileride daha düzenli olarak yazılar yazabilir ve projeler üretebilirim.

Samet Demir

Kişisel Web Sitesi
Sametdemir.com sitesinde blog yazmayı, hikayeler üretmeyi bir dönem sık olarak denedim. Yine zaman darlığı ve gençliğin verdiği eski heyecanı şu an hissedemememden dolayı pek yazmamaktayım.

Açık Kaynak

Git Projesi
Yaptığım bir çok yazılımın ve faydalı algoritmaların kaynağını bir git sayfasında yayınlamayı düşünmekteyim. Bunları Uçbirimde blog şeklinde dökümente ederek de yapabilirim. Şimdilik epey başlangıcında olan bir proje. İleride buraya linkler gelebilir.

Ödüller

  • 2016 Pracedays'te Prag'da en iyi bilimsel poster ödülünü aldım.
  • Açıkcası bu bölümü kullandığım temada var diye yazıyorum, buraya bakılacağını bildiğimden dolayı buraya bir not bırakmak istiyorum; Eğer bana ulaşmak istiyorsanız, hbm öğrenciyseniz ve derslerinizde yardım gerekiyorsa, biliyorsunuz kapım hep açık fakat önden bir mail yollayıp geleceğinizi bildirirseniz meşgul olduğum zamanlarda yeterince yardım edememiş olmanın üzüntünden beni kurtarırsınız. Bu kadar, bitti.